מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודיםדן פגיס


משורר ישראלי וחוקר ספרות, חי בשנים 1930 - 1986.

נולד בבוקובינה שברומניה, אך בגיל ארבע עבר לגור אצל סבו וסבתו בוינה, בירת אוסטריה. השפעת השפה הגרמנית ותרבותה ניכרת, מאוחר יותר, בשירתו. בהיותו בן אחת עשרה פרצה מלחמת העולם השנייה, ולאחר פלישת הנאצים לרומניה נכלא במחנה כפייה למשך שלוש שנים. בן שש עשרה הגיע לארץ וצורף לחברת הנוער בקיבוץ מרחביה. הוא למד באוניברסיטה העברית בירושלים, ובהמשך לימד שם שירה עברית של ימי הביניים.

בחלוף השנים החל לכתוב שירים הקשורים בחוויות השואה. נושא אחר השָׁכיח בשירתו הוא המחזוריות והמעגליות שבחיי אנוש. שיריו מאופקים, וסגנונם 'יבש' ורחוק מרגשנות, גם כאשר הם נותנים ביטוי לחוויות קשות ביותר ולהבחנות קודרות על המציאות האנושית. אף בחייו האישיים שמר על איפוק וריחוק מה. עדות לתווי אופי אלו ניתן למצוא בדרך בה כתב על חייו בשירו המזכרת.

שיריו כונסו בכרך "כל השירים". הוא פרסם אחדים ממחקריו בשירת ימי הביניים ואף ערך את הספר "כחוט השני: שירי אהבה עבריים מספרד, איטליה תורכיה ותימן". אלמנתו, עדה פגיס, פרסמה, לאחר מותו, ספר אוטוביוגרפי על חייהם, הנקרא "לב פתאומי".


מעבר ללקסיקון > לקסיקון ספרות
ביבליוגרפיה:
כותר: דן פגיס
שם  התקליטור: שירים בתערוכה : דיאלוג בין שירה לאמנות פלסטית
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודים
הערות: 1. נהול מדעי ודידקטי: ד"ר פנינה שירב.
2. פיתוח וכתיבה: ד"ר פנינה שירב (מרכזת הצוות), מינה הוכברג, דבורה אמיר, נורית נתנאל.
3. כתיבת החומר באמנות: אבי כץ.
4. עריכה: לימור ויסמן.
5. ניהול מולטימדיה: אפרת טורג'מן.
6. תקליטור זה הוא פרי פיתוח משותף של שני הגופים הבאים: ת"ל- האגף לתוכניות לימודים, המינהל הפדגוגי, משרד החינוך, התרבות והספורט ומטח- המרכז לטכנולוגיה חינוכית. 
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית