מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודיםיעקב גלאטשטיין


נחשב בעיני רבים לגדול משוררי היידיש במאה ה-20, חי בשנים 1896 - 1971.

גלאטשטיין נולד בלובלין, פולין, והגיע לאמריקה בגיל 18. בילדותו קיבל חינוך דתי מסורתי, אך ספג גם יסודות של השכלה ושל ספרות יידיש. בראשית דרכו היה מושפע מן הספרות האנגלו-אמריקנית, ורק בתקופת מלחמת העולם השנייה חזר לתכנים היהודיים והעלה את זיכרונות ילדותו ממזרח אירופה. הוא פרסם מאות רבות של ביקורות ספרותיות בעיתון היומי היידי של ניו יורק.

גלאטשטיין היה אחד ממייסדי הזרם האינטרוספקטיביסטי בשירה האידית האמריקנית, שנקרא "האינזיך" (שפירושו: בתוך עצמך). עיקריו בוטאו במניפסט: "אנחנו האינטרוספקטיביסטים רוצים בראש ובראשונה לתת את החיים, החיים האמיתיים, הכנים והמדויקים - במידה שהם משתקפים בנו, במידה שהם מתלכדים עם עצמנו... לגבינו עקרה וחסרת טעם היא השאלה, אם המשורר 'צריך' לשיר על עניינים לאומיים וחברתיים, או על עניינים אישיים. לגבינו הכל 'אישי'. מלחמות ומהפכות, פוגרומים ביהודים ותנועת הפועלים."

שירתו מתאפיינת בתחביר של שיחה, שהיא יסוד מרכזי בתרבותה של לשון היידיש. יחד עם האופי ההגותי והמעמיק של כתיבתו, ניתן למצוא בה יסודות מסאיים. חידושי הלשון שלו היו נועזים וסגנונו הצטיין בפקחות ובאירוניה.
ספריו בעברית: מכל עמל: שירים ופואמות, משורר בניו-יורק: מבחר שירים מכל הספרים.


מעבר ללקסיקון > לקסיקון ספרות
ביבליוגרפיה:
כותר: יעקב גלאטשטיין
שם  התקליטור: שירים בתערוכה : דיאלוג בין שירה לאמנות פלסטית
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. האגף לתכנון ופיתוח תוכניות לימודים
הערות: 1. נהול מדעי ודידקטי: ד"ר פנינה שירב.
2. פיתוח וכתיבה: ד"ר פנינה שירב (מרכזת הצוות), מינה הוכברג, דבורה אמיר, נורית נתנאל.
3. כתיבת החומר באמנות: אבי כץ.
4. עריכה: לימור ויסמן.
5. ניהול מולטימדיה: אפרת טורג'מן.
6. תקליטור זה הוא פרי פיתוח משותף של שני הגופים הבאים: ת"ל- האגף לתוכניות לימודים, המינהל הפדגוגי, משרד החינוך, התרבות והספורט ומטח- המרכז לטכנולוגיה חינוכית. 
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית