הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > פיסיקה ומבנה החומר [כימיה] > חומרים: תכונות ותהליכים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
מידע על הגז האציל ארגון ושימושיו.ארגון
מחבר: שילה קם


היסוד: ארגון (Ar).

מידע כללי:

הארגון הוא גז אציל חד אטומי, לא פעיל, חסר צבע וריח. הארגון משמש בתאורה פלואורוסנטית ובריתוך. הארגון "יוצר" סביבת עבודה טובה לחומרים הרגישים לאוויר, מאחר והוא כבד מהאוויר וגם יותר אדיש מהחנקן. מקור השם Argon בלע"ז הוא מהמילה הלטינית Argos שמשמעותה – לא פעיל.

מס' אטומי

מסה אטומית

נקודת התכה

נקודת רתיחה

מצב צבירה בטמפ' החדר

צפיפות

18 39.95

189.2°C-

185.7°C-

גז -

היסטוריה:

הארגון התגלה ע"י הלורד ריילי וסיר וויליאם רמסי בסקוטלנד בשנת 1894. הארגון בודד באמצעות בדיקת החומר המתקבל לאחר "שסילקו" מהאוויר את המים, הפחמן הדו חמצני, החמצן והחנקן. האוויר מכיל מעט מאוד מהארגון - קצת פחות מאחוז אחד.

הארגון בטבע:

ידוע לנו שהארגון תופס 0.93% מנפח האוויר.

תרכובות הארגון:

לא ידוע לנו על תרכובות בהן הארגון נוטל חלק. הארגון אף אינו מופיע כמולוקולה דו אטומית אלא כיסוד חד אטומי. מדוע? מאחר והארגון הוא גז אציל, יש לו ברמה האחרונה 8 אלקטרונים והגיע ליציבות מלאה, שלא כמו יסודות כדוגמת החמצן, שצריך ליצור קשר קוולני עם אטום חמצן אחר כדי להגיע ל- 8 אלקטרונים ובכך להגיע ליציבות מלאה. יש הטועים וחושבים כי הארגוניט הוא תרכובת של ארגון, אולם למעשה זוהי תרכובת של פחמן חמצן וסידן (CaCO3).

שימושי הארגון:

  • בתעשיית המנורות – הארגון משמש בתעשיית המנורות לייצור מנורות מסוגים שונים כמו מנורות רגילות, מנורות פלואורוסנט, מנורות זוהרות, מנורות פרסומות וכו'. אם נרוקן צינור זכוכית מאוויר, ובמקום האוויר שהיה בה נכניס לתוך הצינור את הגז ארגון או ניאון וניצור מפל מתח חשמלי בין שני קצות הצינור יאיר הארגון או הניאון. אולם שלא כמו הניאון, המאיר בצבע כתם-אדמדם, הארגון מאיר בצבע כחול.
  • הארגון משמש ככיסוי מגן בתהליך ייצורם של יסודות אשר מגיבים עם יסודות אחרים כדוגמת הטיטניום.
  • כחומר מגן – מאחר והארגון הוא גז בתלי פעיל אשר אינו מגיב עם יסודות אחרים, הוא יוצר סביבה מוגנת לחומרים אחרים כמו גבישים של סיליקון או גרמניום, למנורות חשמל על כל סוגיהן ולחומרים רבים אחרים.

ביבליוגרפיה:
כותר: ארגון
מחבר: קם, שילה
שם  הפרסום מקורי: יסודות הטבלה המחזורית
תאריך: 2000
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית