הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציור
עופריםתקציר
אודות הצייר הפלמי רובנס, הנחשב לחלוץ סגנון הבארוק.פיטר פאול רובנס : 1577-1640
מחברת: ברברה קריסטל


הצייר הפלמי פיטר פאול רובנס, שסגנונו זכה לתהילה בינלאומית, השפיע על אמנים רבים, ביניהם אנטואן וואטו, שחי במאה השמונה-עשרה ופייר רנואר, שחי במאה התשע-עשרה. רובנס נולד בסייגן שבווספליה (כיום גרמניה). אביו, יאן רובנס, שהיה עורך-דין מכובד, המיר את דתו מקתוליות לקלוויניזם ונאלץ לעזוב את אנטוורפן, בלגיה עם בני משפחתו, משום שנרדף על רקע דתי. ב-1587, לאחר מות אביו, חזר רובנס עם משפחתו לאנטוורפן, שם החל ללמוד לימודים קלאסיים בבית ספר לטיני. עוד לפני הגיעו לגיל 15, החל לשמש בן לוויה לליידי מרגרט מליגן. הוא החליט להיות צייר, אף שעיסוק זה נחשב פחות מכובד מעיסוקים אחרים, ובגיל 21 התקבל לגילדת הציירים של אנטוורפן. הוא נחשב צייר בוגר לגילו בשל משיכות המכחול החזקות והצבעים העזים. רובנס יצר אמנות חייה ומרטיטה, שניכר בה מתח בין האינטלקט לרגשות, בין הקלאסי לרומנטי.

ב-1600 נסע לאיטליה והועסק שם במשך תשע שנים על ידי דוכס מנטואה, וינצ'נזו גונזגה. כן שימש שליחו של הדוכס במגעיו עם מלך ספרד, פיליפ ה-II. השכר ששילם לו הדוכס אפשר לו לערוך מסעות ולחקור את אמנותם של מיכלאנג'לו וקרוואג'יו. עבודותיו העיקריות הן הצליבה (1610) וההורדה מן הצלב (1614), שצוירו בסגנון ריאליסטי בתנועה דינאמית, האופייני לו.

רובנס נחשב חלוץ סגנון הבארוק באיטליה, הוכר כצייר החשוב ביותר בפלנדריה והועסק על ידי ראש העיר של אנטוורפן.

הדרישה לעבודותיו הייתה כה גדולה, שהוא העסיק בסטודיו שלו עוזרים רבים, כאשר הוא עשה את הרישומים הראשונים ואת הליטוש האחרון ואילו הם עשו את כל שלבי הביניים. הוא הקפיד לתעד איזה חלק מן הציור נעשה בידיו הוא.

ב-1622 ביקר בפריז, שם הזמינה אצלו מלכת צרפת, מארי דה מדיצ'י, שורה של דיוקנאות. במקביל, שימש גם מתווך מיוחד במשא ומתן לשלום שנערך בין הולנד, ספרד, אנגליה וצרפת. בני דורו ראו בו בראש ובראשונה דיפלומט ולאחר מכן צייר, שכן ניהל מו"מ בינלאומי בדרג הבכיר ביותר ובידיו הופקדו סודות מדינה. אחד מציוריו הבולטים של רובנס הוא בחירתו של פאריס (1637). בעבודה זו נראות אלות חושניות על רקע נוף ירוק והיא מבטאת את נשגבות הבריאה ואת שאיפתו של רובנס כל חייו לצייר את הדברים היפים ביותר בעולם.

אתרים בהם ניתן לראות חלק מיצירותיו של רובנס:

WebMuseum, Paris
Olga's Gallery

ביבליוגרפיה:
כותר: פיטר פאול רובנס : 1577-1640
שם  הספר: 100 אמנים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחברת: קריסטל, ברברה
עורכת הספר: ערמון, ענת
תאריך: 2005
בעלי זכויות : עופרים
הוצאה לאור: עופרים
הערות: 1. תרגמה מאנגלית: גילה ברגיל וולף.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית