עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאות > תזונהעמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > תעשייה > תעשיית מזון
מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!


תקציר
הקפאין בקפה גורם לעוררות ומקטין את העייפות הגופנית והרוחנית, אך עם זה שתייה מופרזת גורמת לעצבנות ועשויה לגרום להפרעות במערכת העיכול ולעלייה בקצב הלב. האם כדאי לשתות קפה?האם לשתות קפה?
מחברת: גילה אדלר


מולדתו של הקפה כנראה באתיופיה. במאה ה- 17 פשט מנהג שתיית הקפה אצל עשירי ארצות אירופה, ולימים עלה היקף גידולו והוא נעשה למשקה עממי כמעט בכל בית בעולם. הקפאין בקפה גורם לעוררות ומקטין את העייפות הגופנית והרוחנית. עם זה שתייה מופרזת גורמת לעצבנות ועשויה לגרום להפרעות במערכת העיכול ולעלייה בקצב הלב.

לשתות או לא לשתות? 

האם כדאי לשתות קפה?


התשובה היא: תלוי את מי שואלים, באיזה קפה מדובר ובאיזו כמות.
הקפה נחשב למשקה הנפוץ בעולם ואינו מתאים לכולנו באותה מידה.
בישראל כמו בארצות-הברית הקפה הוא המשקה הפופולרי ביותר. רק בשבדיה ובנורבגיה צריכתו גבוהה יותר. 

כיצד קרה שהנוזל המריר נעשה למשקה לאומי?


הקפה הוא משקה מעורר, מקובל בחברה ועוזר לקיים ערנות תמורת חמש קלוריות בלבד. 

מהו קפאין?


סוד הצלחת הקפה טמון בסם המעורר בשם קפאין שיש בו. עם שתיית הקפה נספג הקפאין בדם והשפעתו מורגשת בתוך חצי שעה. לאחר כ- 3 שעות נעלמת השפעתו. פעולתו על המוח מעוררת וישירה, כמו על החשיבה, על קצב הלב, הנשימה והשרירים. השפעה זו על מערכת העצבים המרכזית היא שגורמת לאותה עצבנות שלאחר שתייה רבה מדיי של קפה. השפעת הקפאין על התרחבות העורקים ללב והגברת זרם הדם גורמת לשינויים בלחץ הדם. הקפה גורם לרפיון השרירים הטבעתיים וזו הסיבה לפעילות מעיים שלאחר הקפה של הבוקר. הקפה מגביר גם את הפרשת השתן. 

האם מותר לשתות קפה בהיריון?


כיוון שהקפאין הוא סם מעורר שחודר מבעד לשליה אל עוברן של נשים הרות, לא מומלץ לשתות קפה בהיריון. יש קפאין גם בקולה, בקקאו, בשוקו ובשוקולד וגם ממזונות אלו רצוי להפחית בהיריון. בתה יש חומר דומה לקפאין שנקרא תיאוברומין. 

האם יש קשר בין שתיית קפה ליתר לחץ דם?


סיכום של מחקרים מהשנים האחרונות בנושא קפה, קפאין ויתר לחץ דם הביא לידי המסקנה ששתיית קפה בטווח המיידי מעלה את לחץ הדם באנשים בריאים ובחולים. הקפה מעלה את התנודות בלחץ דם בייחוד באנשים הלוקים בלחץ דם גבוה. אמנם בטווח המיידי, כמה שעות לאחר ששותים קפה, יעלה לחץ הדם. אולם בשתייה ממושכת לטווח הארוך לא נצפתה עלייה קבועה לערכים גבוהים יותר של לחץ דם.
באנשים בני 55 ומעלה נמצאה הרגישות לקפה גבוהה יותר, והנזקים היו חמורים יותר. אנשים בעלי יתר לחץ דם בגיל הזה, ששתו 3 כוסות קפה ויותר הסתכנו פי 2 באירוע מוחי מחסימת כלי דם לעומת אלו שלא שתו קפה. והמסקנה: בהגיעך לגיל הזה, אם יש לך נטייה ליתר לחץ דם, הימנע מלשתות קפה. 

האם שתיית קפה יכולה להגביר את הסיכון לסרטן?


במחקר רחב היקף, שארך 10 שנים בקרב כ- 50 אלף נשים וגברים בדקו אם יש קשר בין סרטן שלפוחית השתן וסרטן הלבלב ובין שתיית קפה, ולא נמצא כל סיכון. מחקרים יותר מצומצמים הראו קשר לסרטן, אך בסיכומו של דבר רוב המחקרים הראו שהקפה לא מגביר את הסיכון לסרטן לסוגיו. אפילו יש שהראו שהקפה מגן מפני הסרטן, אולם לא הוצע המנגנון המתאים לכך. 

מה הקשר בין שתיית קפה לדלקת בלבלב ולרפלקס אזופאגיאלי?


קפה ובעיקר קפה מגורען עשוי לגרום לגירוי רירית הקיבה והתריסריון. על כן אנשים שלוקים בכיב, רצוי שיפחיתו את כמות הקפה. רפלקס אזופאגיאלי מאופיין בחזרת החומצה מן הקיבה לוושט, בשל פתיחת השסתום שבין הוושט לקיבה ומעבר בכיוון ההפוך של מזון. קפה עשוי להגביר את הפתיחה של השסתום ובכך להחמיר את אפקט הרפלקס. 

לשתות קפה או לא?


שתיית קפה בכמויות גדולות אינה מומלצת בעיקר למעשנים. נמצא קשר בין עלייה בשכיחות מחלות לב וכלי דם לשתיית קפה והוא נמצא רק במעשנים המרבים בשתייתו, בעוד העישון הוא גורם סיכון חמור לכשעצמו. שתיית קפה לכשעצמה לא נמצאה מסכנת את הבריאות. אם אתה בריא, שתי כוסות קפה ליום לא יזיקו לך, אך כנראה גם לא יועילו לבריאותך.
בתה יש מרכיבים פלבנואידים העשויים לסייע במניעת מחלות לב טרשתיות.
* מכל מקום, שתיית קפה או תה אינה תחליף לשתיית מים.

ביבליוגרפיה:
כותר: האם לשתות קפה?
מחברת: אדלר, גילה
תאריך: ספטמבר-נובמבר 2002 , גליון 104
שם כתב העת: מכביתון : להרגיש טוב, להיות בריא!
הוצאה לאור: מכבי שירותי בריאות
הערות לפריט זה: 1. גילה אדלר היא דיאטנית קלינית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית