עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > ציונות > מוסדות ואירגוניםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > יהודים בתפוצותעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > ישראל מדינת העם היהודי > יחסי ישראל תפוצות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתבית התפוצות ע"ש נחום גולדמן


תקציר
על פרוייקט מסע, פרויקט משותף של הסוכנות היהודית ושל ממשלת ישראל. בכל שנה צעירים יהודים מרחבי העולם מתחילים את "מסע חייהם" בבילוי של סמסטר או של שנה בישראל. הצעירים מסיירים בארץ, חווים את התרבות, מתפתחים ולומדים יחד כשהם משולבים בקהילה הכללית.פרויקט "מסע"


MASA :"כל צעיר יהודי צריך לבלות לפחות שנה מחייו בישראל" נאום ראש הממשלה אריאל שרון במושב הפתיחה של האסיפה הכללית של ה-UJC בירושלים, בנובמבר 2003.

מסע הוא פרויקט משותף של הסוכנות היהודית ושל ממשלת ישראל. החזון של מסע הוא שבכל שנה יתחילו צעירים יהודים מרחבי העולם את "מסע חייהם" בבילוי של סמסטר או של שנה בישראל. הצעירים מסיירים בארץ, חווים את התרבות, מתפתחים ולומדים יחד כשהם משולבים בקהילה הכללית. מסע מציע בכל שנה לאלפי צעירים מרחבי העולם הזדמנות להשתתף בתוכנית ארוכת טווח בישראל. המייסדים של מסע משוכנעים שזוהי הדרך הטובה ביותר לעיצוב הדור הבא של מנהיגים בקהילות היהודיות, לטיפוח המודעות היהודית ותחושת השותפות עם מדינת ישראל ולתרום ליצירת מצע רעיוני משותף ליהודי העולם.

מסע מציע יותר ממאה וחמישים הזדמנויות לחיות, ללמוד, להתנדב, לחקור ולהתחבר לישראל. חלק מהתוכניות הללו מציעות נקודות תמורת לימודים אקדמיים, אחרות מדגישות את החוויה של ההתנדבות, של לימודי עברית או של לימודים בתחום היהדות.

דוגמאות לפרויקטים

ארטנוילנד

ארטנוילנד הוא פרויקט אומנותי מיוחד שמשלב צילום, וידאו, אמנות חברתית, לימודים בתחומי הציונות והיהדות והכרת הנוף בישראל. התוכנית כוללת היכרות עם ישראל מזוויות שונות, חיים בקיבוץ בדרום הארץ או בצפונה, סיורים, פגישה עם אמנים צעירים שעובדים בעבודה קהילתית, ביקורים במוזיאונים ובגלריות, התנדבות שבועית, לימודי עברית והיסטוריה וסמינרים בנושא אמנות יהודית פלורליסטית.

מכון ערבה

מכון ערבה ללימודי הסביבה מוביל תוכנית ללימודים ולמחקר בנושאים סביבתיים במזרח הקרוב. המכון מכין את מנהיגי העתיד, יהודים וערבים, לשיתוף פעולה על מנת לפתור את האתגרים הסביבתיים של האזור.

הסטודנטים חוקרים שורה של סוגיות סביבתיות מזווית ראייה אזורית ובינתחומית, וגם לומדים כישורי מנהיגות ודרכים לעשיית שלום. הלימודים במכון ערבה הם בהיקף בינלאומי. אוכלוסיית הסטודנטים מורכבת מירדנים, פלסטינים, ישראלים, צפון- אמריקאים ועוד. מכון ערבה נותן לסטודנטים יהודים, ערבים ואחרים הזדמנות נדירה ללמוד ולחיות יחד במשך תקופת זמן ארוכה.

ביבליוגרפיה:
כותר: פרויקט "מסע"
שם  הפרסום מקורי: ישראל : מדינת העם היהודי - ערכת לימוד
תאריך: 2009
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; בית התפוצות ע"ש נחום גולדמן
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; בית התפוצות ע"ש נחום גולדמן
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית