עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > פיסול > פיסול ישראליעמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציור > ציור ישראליעמוד הבית > ישראל (חדש) > אמנות > אמנויות פלסטיות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתתקציר
על הפסל והצייר מנשה קדישמן.מנשה קדישמן
מחברים: יוכי לוין; מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה


מנשה קדישמן נולד בתל אביב בשנת 1932.

בהיתו בן 15 החל ללמוד ציור בבית-הספר אבני, והצטיין ברישום בפחם ובעיפרון.

בעת שירותו הצבאי בנח"ל הוא הוצב בצפון הארץ והתאהב ביפי המקום ובעדרי הצאן, והפך לרועה. כבשים הפכו מאז לנושא אהוב על קדישמן ביצירות הציור והפיסול שלו .

קדישמן חי כמה שנים בלונדון, שם למד ויצר ושם החל להתפרסם בעולם כולו כאומן חדשני ובעל רעיונות מיוחדים.

לכבוד יום העצמאות ה-25 למדינה ערך מוזיאון ישראל בירושלים תערוכה גדולה, וקדישמן הוזמן להציג בה. הפסל שהוא יצר לכבוד התערוכה הזאת עוסק בנושא היער: הוא חיבר לוחות מתכת צבועים אל גזעי עצים וגם צבע עץ אלון בעמק המצלבה הסמוך למוזיאון.

בשנת 1978 הוזמן קדישמן לייצג את ישראל בבינאלה של ונציה, תערוכת אמנות בינלאומית חשובה. קדישמן הביא לשם עדר כבשים צבועות כחול והוא שימש להן רועה. הרעיון יוצא הדופן עורר התעניינות רבה. בשנת 2005 התקיימה במוזיאון תל-אביב-יפו תערוכת יחיד של קדישמן. באחד מן האולמות במוזיאון הציב האמן עשרות תמונות של ראשי כבשים, שכל אחת מהן שונה מחברתה .

אחד מפסליו המפורסמים של קדישמן, שניצב ברחבה שבחזית מוזיאון תל-אביב-יפו, עוסק בעקדת יצחק. הנושא הזה העסיק מאוד את האמן, שהרבה לעסוק ביצירותיו גם בנושאים נוספים מן התנ"ך.


עקדת יצחק
צילום: אורלי לב

פסל ידוע נוסף של מנשה קדישמן בתל אביב הוא הפסל "התרוממות", הניצב ברחבת תיאטרון "הבימה" הפסל הזה מורכב משלושה עיגולי פלדה ענקיים, המחוברים זה מעל זה באלכסון חזק הפורץ כלפי מעלה, כאילו בניגוד לכוח הכובד, וכך הם מסמלים את רוח האדם שמסוגלת להתרומם בניגוד לכוח המשיכה.

קדישמן נחשב לאחד מגדולי האמנים בישראל. הארץ ונופיה באים לידי ביטוי ביצירתו, ואהבתו לטבע והקשר שלו לסיפורי התנ"ך ניכרים בפסליו ובציוריו.

ביבליוגרפיה:
כותר: מנשה קדישמן
מחברת: לוין, יוכי
שם  הפרסום מקורי: אתר תל אביב
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2008
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר תל אביב חוגגת 100 או שראה אור באתר תל אביב חוגגת 100.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית