עמוד הבית > מדינת ישראל > ישובים וסוגי התיישבות > מושבים וכפרים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית


תקציר
יישוב כפרי בגליל המערבי שהוקם בשנת 1967. ליד זרעית נחטפו על ידי החיזבאללה שני חיילי צה"ל. חטיפת שני החיילים הייתה העילה לפרוץ הלחימה בצפון.זרעית
מחבר: נתי רכט


יישוב כפרי בגליל המערבי, סמוך לגבול ישראל-לבנון, כ-15 ק"מ מזרחית לראש הנקרה.

היסטוריה
זרעית הוקמה בשנת 1967 על-ידי 15 משפחות מיישובים ותיקים בגליל, שנרתמו להקים ישוב חדש, לאחר שבמשך עשר שנים לא הוקם אף יישוב חדש בגליל. מאוחר יותר הצטרפו משפחות נוספות אל גרעין המייסדים.

אוכלוסייה
בזרעית חיים כ-250 תושבים. מרבית התושבים נטשו את ענף החקלאות, לאחר שהענף נקלע לקשיים, והם מתפרנסים מעבודות שונות מחוץ למושב או מתיירות. רבים מתושבי המושב בנו על אדמותיהם צימרים, והם מציעים לאורחים ליהנות משהייה ומטיולים בנוף הגליל. תושבים מעטים עודם מתפרנסים מחקלאות, בעיקר ממטעים ומלולים. כמו כן מגדלים בזרעית עִזים, פרות מרעה וביישוב גם כמה חממות פרחים.

זרעית במלחמה (2006)
ליד זרעית, על קו הגבול עם לבנון, נחטפו על-ידי החיזבאללה שני חיילי צה"ל, אלדד רגב ואהוד גולדווסר. חטיפתם הייתה, למעשה, המניע למלחמה. במהלך המרדף שניהלו כוחות צה"ל בעקבות החוטפים, עלה טנק של צה"ל על מטען חבלה שהוטמן על-ידי החיזבאללה. ארבעת החיילים שהיו בטנק נהרגו.

במהלך המלחמה נפלו בתחומי זרעית פצצות מרגמה וקטיושות.

ביבליוגרפיה:
כותר: זרעית
מחבר: רכט, נתי
שם  הפרסום מקורי: הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הערות: 1. אסופת פריטי מידע בנושא הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006. המידע מופק עבור משרד החינוך על ידי צוות הגיאוגרפיה של מטח.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית