עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > השלד והשרירים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
השלד מורכב מעצמות המחוברות ביניהן במפרקים ומחוברות אל השרירים. הוא מעניק לגוף את צורתו, מאפשר את תנועתו, מגן על איברים פנימיים ומייצר דם.
עצמות השלד מסווגות לעצמות ארוכות, שטוחות וקטנות.
לכל אחד מחלקי השלד יש מאפיינים מיוחדים בהתאם לתפקידו.השלד
מחברת: ד"ר יעל קשתן


השלד שלנו הוא מערכת של עצמות המחוברות ביניהן בצורה קבועה ומיוחדת. העצמות מתחלקות לשלושה סוגים: עצמות ארוכות כגון עצמות הגפיים, עצמות שטוחות כגון עצמות הגולגולת ועצמות קטנות כגון העצמות שנמצאות בשורש כף היד.

תפקידי השלד

קביעת צורת הגוף - נותן את צורת הגוף. צורתם של כל בעלי החוליות כגון עופות, זוחלים וכדומה, נגזרת מהשלד שלהם. לחסרי חוליות יש לעיתים שלד חיצוני, למשל לסרטן, או שאין להם שלד כלל, למשל הרכיכות ולכן צורת גופם אינה קבועה.

תנועה - השלד מאפשר לנו לנוע. התנועה עצמה נובעת מהשרירים אך היכולת של השריר להזיז את העצם המחוברת אליו מאפשרת לגופנו לנוע. העצם מהווה כעין מנוף לתנועת השריר. כיווץ קטן של שריר יכול להתבטא בתנועה רחבה הרבה יותר של העצם, בהתאם לחיבור ביניהם. העצמות המשתתפות בתנועה הן בעיקר העצמות הארוכות.

הגנה – הגולגולת היא כעין קופסה שבה נמצא המוח. היא מגנה עליו מפגיעות. הלב והריאות מוגנים על ידי הצלעות. אברי הרביה הנשיים ושלפוחית השתן מוגנים על ידי עצמות האגן. העצמות המשתתפות בהגנה הן בעיקר העצמות השטוחות.

ייצור דם – בתוך העצמות נמצא מח העצם. רקמה זו מייצרת תאי דם מכל הסוגים במשך כל החיים. זהו "בית חרושת לדם". עיקר ייצור הדם מתבצע בעצמות הארוכות.

חלקי השלד

הגולגולת
הגולגולת מורכבת מ 21 עצמות שהתאחו. עצמות אלה אינן יכולות לנוע אלא כיחידה אחת. העצם היחידה בגולגולת שיכולה לנוע היא הלסת התחתונה שיש לה מפרק כפול ליד האוזניים.
הגוגולת מחוברת מאחור אל עמוד השדרה.

עמוד השדרה
עמוד השדרה בנוי מ 34 חוליות: 7 חוליות הצואר, 12 חוליות החזה, 5 חוליות המתניים, 5 חוליות העצה (מאוחות לעצם אחת), 4-5 חוליות העוקץ או הזנב.
בין שתי החוליות הראשונות הנקראות האטלס והציר יש מפרק מיוחד המאפשר להזיז את הראש לצדדים לתנועת לא.
בין חוליה לחוליה מצויה דיסקית עשויה סחוס המאפשרת לעמוד השדרה כולו להתכופף לכל הכיוונים.
בתוך החוליות עובר חוט השדרה ועצבים יוצאים ממנו ונכנסים אליו בין החוליות.
לעמוד השדרה יש צורה מפותלת במקצת, צורת האות S – הצואר קעור, הגב קמור והמותן שוב קעור. צורה זו מאפשרת לעמוד השדרה לבלום זעזועים, למשל כשקופצים ונוחתים.

חגורת הכתפיים
במרכז החזה נמצאת עצם החזה ואליה מחוברות משני הצדדים שתי עצמות הבריח. אלה מתחברות אל עצמות השכם בכתפים. מאחור חגורת הכתפיים אינה שלמה כי יש רווח בין השכמות.

הצלעות
קיימים 12 זוגות של צלעות בעלות צורת קשת. כל צלע מחוברת מקדימה אל עצם החזה ומאחור אל אחת מחוליות החזה. הצלעות התחתונות אינן מחוברות אל עצם החזה. הצלעות הן עצמות שטוחות והן מגינות על אברי החזה. מחוברים אליהן שרירי נשימה וכשהם מתכווצים הם מרימים את הצלעות למעלה והחוצה ועל ידי כך מתרחב בית החזה.

הגפיים העליונות
מהכתף עד קצות האצבעות - עצם הזרוע היא הגדולה ביותר, אחריה שתי עצמות האמה. שורש כף היד מורכב מ 8 עצמות קטנות ושאר כף היד מורכבת מעצמות ארוכות (אם כי קטנות במידתן). כל אצבע מורכבת משלוש עצמות כשביניהן יש שני מפרקים למעט האגודל המורכב רק משתי עצמות קטנות וביניהן מפרק אחד.

אגן הירכיים
עצמות אגן הירכיים יוצרות כעין חגורה שלמה מסביב. מאחור נמצאת עצם העצה המהווה גם חלק מעמוד השדרה ואליה מחוברות מכל צד עצמות האגן. עצמות אלה מתחברות זו לזו מלפנים. נוצרת כעין קערה המכילה את אברי האגן ומגנה עליהם.

הגפיים התחתונות
עצמות הגפיים התחתונות דומות לעצמות הגפיים העליונות אך בנוסף קיימת עצם הפיקה שהיא עצם הדומה לחלוק נחל והיא מצויה בתוך הגיד המחבר בין שריר הירך הקדמי ואחת מעצמות השוק. הפיקה מוסיפה כח רב לפעולת הבעיטה. העצמות הקטנות שבכף הרגל אינן כה קטנות והן יכולות לשאת את משקל הגוף.

ביבליוגרפיה:
כותר: השלד
מחברת: קשתן, יעל (ד"ר)
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית