עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > אנרגיהעמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > אזורים ומדינות בעולם > אמריקה > אמריקה הדרומית
מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה


תקציר
על הירידה בתפוקת הנפט בקולומביה שמיוחסת להתקפות הטרור על מתקני הנפט ולהתבגרות השדות הוותיקים.פיגועי הטרור בקולומביה הביאו לירידה בתפוקת הנפט
מחברת: ורדה מור


צינור הנפט "קאנו לימון", שמפעילה "אוקסידנטל" בקולומביה, פוצץ בשנה שעברה 170 פעמים, לעומת 99 פעמים ב- 2000. בחודשיים הראשונים של 2002 (עד לאמצע פברואר) נפגע הצינור 13 פעמים. הצינור, שאורכו 750 ק"מ, מזרים נפט משדה "קאנו לימון" לנמל בים הקריבי. שתי קבוצות גרילה, "צבא השחרור הלאומי" (ELN) ו"הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה" (FARC), נאבקות על השליטה הכלכלית והצבאית באזור עתיר הנפט.

העלייה במספר הפיגועים באה בעקבות חדירת קבוצת FARC לאזור, לפי בכירים בצבא ובחברת הנפט, הטוענים שקבוצת הגרילה ממומנת מהכנסות סחר בקוקאין. ארה"ב הכריזה על שתי הקבוצות כארגוני טרור, והעלתה לראשונה הצעה להקצות משאבים להגנה על צינורות הנפט בקולומביה. 98 מיליון דולר מתקציב 2003 הוקצו לסיוע להכשרת חיילים מקומיים להגנת הצינור.

תפוקת הנפט של קולומביה צפויה להגיע ב- 2002 ל- 535 אלף ח/י בלבד, ירידה של 11% מ- 604 אלף ח/י בממוצע אשתקד וירידה משמעותית מהשיא של 846 אלף ח/י שנרשם ב- 99. הירידה בתפוקה מיוחסת להתקפות הטרור על מתקני הנפט ולהתבגרות השדות הוותיקים. חברת הנפט הממלכתית "אקופטרול" מנסה למצוא נתיבי יצוא חדשים ולעודד חיפושי נפט, אולם משקיפים מעריכים שקולומביה עלולה להפוך כבר ב- 2005 ליבואנית נפט נטו.

תעשיית הנפט פעלה מאז ימיה הראשונים באזורים מוכי טרור. "שברון" מפיקה נפט במערב אפריקה בצל מלחמת אזרחים עקובה מדם, ו"אקסון מוביל" השביתה אשתקד את הפקת הגז באקה, שבאינדונזיה, בגלל מלחמת גרילה שמנהלים בדלנים נגד הממשלה. הסיכון שבפעילות במדינות ערב גבר לאחר ה- 11 בספטמבר, וחברות רבות מגלות את מה שתעשיית הנפט יודעת מזמן: הפגנת נחישות מול טרור אפשרית, אולם יקרה ומסובכת.

"אוקסידנטל", שעד לאחרונה הייתה מפיקת הנפט הזרה הגדולה באמריקה הלטינית, נאלצה להקטין את התפוקה מ"קאנו לימון" ב- 58% לעומת תפוקת 99. אולם הבעיה המציקה ביותר לחברות הזרות היא התלות בשירותי ההגנה של צבא קולומביה, המואשם ע"י מחלקת המדינה בארה"ב בשיתוף פעולה עם גורמים פרה- צבאיים ובהתעלמות מהפרות חמורות של זכויות האדם.

"אוקסידנטל" טוענת שהיקף פעילות הטרור מחייב שיתוף פעולה עם צבא קולומביה. החברה נאלצה לפני כמה שנים להורות לעובדיה לנוע מחוץ לשדות הנפט רק באמצעות הליקופטרים, לאחר שאנשי גרילה גנבו את מכוניות העובדים ורצחו שניים מהם. החברה הובילה לאחרונה ציוד לקידוח באר חדשה בליווי יחידה צבאית ובסיוע מטוסים.

ההוצאות על אבטחה נאמדות ב- 50 סנט לחבית נפט, והן עולות במקביל לעלייה שנרשמת בפגיעות בצינור הנפט. עתודות הנפט של "קאנו לימון" נאמדות ב- 1 מיליארד חביות, אולם חרף תשלומי התמלוגים והסיוע המוענק לתושבים המקומיים טוענים אנשי הגרילה ש"אוקסידנטל" גונבת את אוצרות הטבע של קולומביה.
(WSJ, 8-9.2.02) (PIW, 11.2.02)

ביבליוגרפיה:
כותר: פיגועי הטרור בקולומביה הביאו לירידה בתפוקת הנפט
מחברת: מור, ורדה
תאריך: מרץ 2002 , גליון 290
שם כתב העת: דפי מידע : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
עורכת הכתב עת: מור, ורדה
הוצאה לאור: מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
הערות לפריט זה: 1. מקור: PIW, Petroleum Inteligence Weekly, 11.2.02;
WSJ, Wall Street Journal, 8-9.2.02
2. ורדה מור היא עורכת החומר
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית