עמוד הבית > ישראל (חדש) > כלכלה > עסקים ומסחר
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתתקציר
בגני התערוכה, כפי ששמם מעיד, מתקיימים תערוכות, ירידים ואירועים שונים ברוב ימות השנה. מה הוא מכיל ואיך הוא התחיל?גני התערוכה
מחברים: אולגה קריוקוב; מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה


בגני התערוכה, כפי ששמם מעיד, מתקיימים תערוכות, ירידים ואירועים שונים ברוב ימות השנה. כאן אפשר למצוא כמעט כל דבר שעולה על הדמיון (למרות שלא תמיד באותו זמן): מאכלים טעימים ויפים מכל הסוגים; פרחים נדירים ומדהימים ביופיים; רהיטים וחידושים בתחום הבנייה; התכנסויות של מפלגות פוליטיות; תצוגות אופנה ועוד. בשטח גני התערוכה נמצא גם הלונה-פארק של תל-אביב, שפתוח לקהל בכל ימות השנה!

מדי שנה מתקיימים בגני התערוכה 35 עד 60 אירועים שונים, ופוקדים אותם למעלה ממיליון מבקרים מן הארץ ומחוץ-לארץ.

גני התערוכה נפתחו לראשונה בשנת 1959, אבל הרעיון של עריכת יריד שיוצגו בו מוצרים שונים והישגים טכנולוגיים לא היה חדש בארץ, ובפרט לא בתל-אביב. מסורת הירידים בתל-אביב החלה ב"יריד המזרח", יריד מסחרי בינלאומי שהתקיים בתל-אביב במשך כמה שנים לפני כ-80 שנה. היריד השביעי והאחרון התקיים בשנת 1936. האירועים של השנים שבאו לאחר מכן – מלחמת העולם השנייה, הקמת מדינת ישראל, מלחמת העצמאות, קליטת העולים – לא אִפשרו לקיים אירועים חגיגיים גדולים וירידים. 12 שנה לאחר קום המדינה, כאשר מלאו לתל-אביב 50 שנה, חודשה מסורת הירידים. באותה הזדמנות הוחלט גם להעביר את "יריד המזרח" ממקומו הקודם באזור נמל תל-אביב לשטח גדול ומרווח יותר, בשדרות רוקח, ליד הלונה פארק.

היום קוראים למקום הזה "מרכז הירידים". במתחם של מרכז הירידים נבנו ביתני תצוגה רבים, המקושרים ביניהם בשבילים וסביבם משתרעות מדשאות רחבות ומגרשי חניה. בשנת 2003 נבנה במתחם הזה ביתן מס' 1 – ביתן התצוגה הגדול ביותר בישראל, ואפילו במזרח התיכון כולו. שטחו של הביתן הזה, 20,000 מ"ר, גדול יותר מן השטח של שלושה(!) מגרשי כדורגל.

ביבליוגרפיה:
כותר: גני התערוכה
מחברת: קריוקוב, אולגה
שם  הפרסום מקורי: אתר תל אביב
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2008
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר תל אביב חוגגת 100 או שראה אור באתר תל אביב חוגגת 100.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית