עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > שואה > האוכלוסיות המקומיות > משתפי פעולה ורוצחים
יד ושם - רשות הזכרון לשואה ולגבורהתקציר
קטע מספרה של מאשה גרינבאום, ניצולת גטו קובנה, בו היא מתארת מעשי אכזריות שגילו הליטאים בימי מלחמת העולם השנייה.מזיכרונותיה של מאשה גרינבאום על אוכלוסיות מקומיות ששיתפו פעולה עם הגרמנים
מחברת: מאשה גרינבאום


פריט זה הוא חלק ממאגר מידע בנושא השואה שהוקם בשיתוף: בית הספר המרכזי להוראת השואה ומטח.

מאשה גרינבאום, ניצולת גטו קובנה ומחנות עבודת הכפייה באסטוניה, תיארה בספרה, "תקווה על פי התהום" על המאורעות שחוותה המחברת על בשרה: ההשפלה, הגטאות, המחנות באסטוניה ובגרמניה - עד השחרור במחנה ברגן-בלזן. בשנת 1978 עלתה מאשה ארצה והחלה לעסוק בחקר תולדות יהודי ליטא.

בסיפורי אני מתארת את הליטאים, שביניהם גרו יהודים בשלום יחסי במשך שנים רבות. האכזריות שגילו הליטאים בימי מלחמת העולם השנייה הפתיעה והדהימה אותנו. תוך זמן קצר מאוד הם הפכו לרוצחים מיזמתם הם, התנדבו להיות משתפי פעולה עם הנאצים, ועשו זאת בהתלהבות. הארגונים הלאומניים שלהם והכמורה הטיפו לשנאת יהודים, והמריצו את העם הליטאי לפעול יחד עם הגרמנים נגד האויב המשותף – היהודים והקומוניסטים. כדי להצדיק את הפרעות הרצחניות שעשו ביהודים, האשימו הליטאים את יהודי ליטא שהם קומוניסטים שהזמינו את הסובייטים לכבוש את ארצם – מעשה בלתי נסלח בעיניהם. היתה זו טענה מרושעת וכוזבת שנתנה לגיטימציה לכל מעשי השוד והגזל, שלא היו אלא ביטוי ליצר החמדנות של הליטאים ולקנאה שרחשו כלפי היהודים.

לא כל הליטאים השתתפו ברצח ממש; חלק מהם הסתפקו באונס, בשוד ובגזל רכוש מבתיהם של היהודים ומעסקיהם; והיתה גם קבוצה קטנה מאוד של ליטאים אמיצי לב, שסיכנו את חייהם והצילו קומץ יהודים.

לקריאה נוספת:
קובנה
הפורט התשיעי בקובנה
מזיכרונותיה של מאשה גרינבאום על אוכלוסיות מקומיות עוינות ליהודים

באתר יד ושם:
יומנים נוספים בנושא אוכלוסיות מקומיות
מערך שיעור בנושא יהודים וסביבתם – יחידים, חברות ומדינות
מבחר חומרים בנושא אוכלוסיות מקומיותאל האסופה אוכלוסיות מקומיות3

ביבליוגרפיה:
כותר: מזיכרונותיה של מאשה גרינבאום על אוכלוסיות מקומיות ששיתפו פעולה עם הגרמנים
שם  הספר: תקווה על פי התהום : יהודי ליטא בין גטו למחנה
מחברת: גרינבאום, מאשה
תאריך: 1999
בעלי זכויות : יד ושם - רשות הזכרון לשואה ולגבורה
הוצאה לאור: יד ושם - רשות הזכרון לשואה ולגבורה
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית