עמוד הבית > אמנויות > אמנויות פלסטיות > ציור
עופריםתקציר
קורות חייו ויצירתו של האמן הספרדי, סלבדור דאלי, הנחשב לאחד מאבות הסוריאליזם.סלבדור דאלי : 1904-1989
מחברת: ברברה קריסטל


סלבדור דאלי, האמן הספרדי מפיגורס שבמחוז קטלוניה, נולד ב-11 במאי, 1904 והיה צייר, מעצב פנים, מפיק סרטים בסגנון סוריאליסטי, מאייר ספרים, מעצב תכשיטים ומעצב של תפאורות ותלבושות למחזות.

כישוריו של דאלי כאמן בלטו עוד בהיותו ילד ואביו, שהיה נוטריון, עודד אותו לפתח אותם וקנה לו רפרודוקציות של יצירות קלאסיות כדי שיעתיק אותן.

עוד לפני היותו בן 10 השלים דאלי שני ציורים, יוסף מקבל את אחיו ודיוקן של הלן מטרויה. הוא למד אמנות קלאסית אצל חואן נונז, בבית הספר המקומי לאמנות וערך שם ניסיונות בסגנונות שונים, מהאימפרסיוניזם ועד לפואנטייזם. סלבדור דאלי היה ילד רגיש ונוח להשפעה. באוטוביוגרפיה חייו הסודיים של סלבדור דאלי (1942), הודה כי סבל מהתקפי היסטריה קשים.

בגיל 17 החל דאלי ללמוד בבית הספר הלאומי לאמנות במדריד וזכה בכמה פרסים. במהלך לימודיו גילה את כתביו של הפסיכיאטר זיגמונד פרויד (1856-1939), שהתיאוריות שלו על תת-התודעה השפיעו על עבודותיו המאוחרות יותר. כן הושפע מאמנים וסופרים סוריאליסטים, ובמיוחד מהמשורר אנדרה ברטון (1896-1966). דאלי יצר אנטגוניזם כקרב הנהלת בית הספר וב-1924 הואשם בהנהגת מרד סטודנטים והושעה לשנה. במאי של אותה שנה נעצר לזמן קצר בפיגורס באשמת פעילות פוליטית נגד ממשלת ספרד. זמן קצר אחרי ששב ללמוד בבית הספר בשנה שלאחר מכן, סולק ממנו לצמיתות בשל "התנהגות פרועה". לדברי דאלי, סילוקו נבע מסירובו להשתתף בבחינה על תולדות האמנות שהגישו מרצים נחותים ממנו מבחינה אינטלקטואלית.

דאלי השתתף בתערוכות רבות ברחבי ספרד וב-1925 הציג את תערוכת היחיד הראשונה שלו. באותה תקופה צייר במגוון של סגנונות, מבלי לשייך עצמו לזרם יחיד. הוא צייר בסגנון ריאליסטי את סלסלת לחם (1926) ובסגנון קוביסטי סדרת ציורים של ליצן (1926). רק ב-1927 צייר את ציורו דם מתוק מדבש בסגנון "הזיה פסיכולוגית". דאלי השתמש במונח זה לתיאור זיכרונות הילדות שלו, אותם הוקיר.

דאלי החל לצייר עצמים בנופים שוממים וכינה אותם "נושאים מן החלומות" אשר צוירו בשיטת ה"פראנויה הקריטית" – מצב נפשי שמתעלם במכוון מההיגיון כדי לאפשר עליה של חומרים מתת-התודעה. הדבר בא לידי ביטוי בציורו - The Lugubrious (1929) המציג נוף חלומי ובציורו המפורסם מציאות הזיכרון (1931), שמציג שעונים נשפכים על עצים מעוותים.

דאלי היה אמן פורה שהפיק את הסרטים כלב אנדלוסי (1928) ותור הזהב (1930). הוא לא הפסיק לעבוד עד יום מותו ב-23 בינואר, 1989.

The Salvador Dali Museum
Virtual Dali
The Salvador Dali Online Exhibit

ביבליוגרפיה:
כותר: סלבדור דאלי : 1904-1989
שם  הספר: 100 אמנים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחברת: קריסטל, ברברה
עורכת הספר: ערמון, ענת
תאריך: 2005
בעלי זכויות : עופרים
הוצאה לאור: עופרים
הערות: 1. תרגמה מאנגלית: גילה ברגיל וולף.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית